Maths Mate Term 4 Sheet 7

Question: Which deal cost less per litre?

A) $32 for 4 litres

B) $8.50 for 1 litres

How I solved it: First I added $8.50 four times to see if it goes over $32. The answer was $34. So the answer is A.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *